Uutiset ja tapahtumat

7. luokalle hakeminen

Yläkouluun lukuvuodelle 2021-2022 hakuaika on marras-joulukuussa

Varsinainen hakuaika seitsemännelle luokalle on päättynyt, mutta hakemukset ovat silti edelleen tervetulleita. Hakuprosessin aluksi täytetään hakusivuilta löytyvä ennakkoilmoituslomake, sen jälkeen lähetämme huoltajalle varsinaisen hakulomakkeen.

Kaikki hakijat kutsutaan tutustumaan kouluun ja osallistumaan haastatteluun, joka järjestetään 14.1.-17.2. välisenä aikana. Rehtori päättää oppilasvalinnasta ja päätös postitetaan keskiviikkona 19.3. Huoltaja vahvistaa oppilaispaikan vastaanottamisen kirjeessä ilmoitettuun päivään mennessä.

 Vapaita oppilaspaikkoja voi hakea myös 8. ja 9. luokalle.

Seitsemännelle luokalle hakeville oppilaille ja vanhemmille järjestetyn infotilaisuuden tallenteen voit katsoa täältä.

Lisätietoja rehtori Maarit Laakkonen, p. 041 528 7755.